Jezero Milada – Český unikát pro koupání, vodní sporty, cykloturistiku…
- On August 19th, 2016
- By Mira Anna Barsa
- Tags No Tags
Jezero Milada leží jen pár kilometrů od Ústí nad Labem a může se stát příjemnou zastávkou při vašich letních cestách do Krušných hor, do oblasti Tiských stěn, Českého středohoří nebo Národního parku České Švýcarsko. Vzniklo zatopením uhelného velkolomu, začalo se napouštět v roce 2001 a dnes je po jezeru Most, jezeru Medard u Sokolova a Máchově jezeru největší v Česku. Pro veřejnost bylo nově otevřeno na konci května 2015.
Jezero o rozloze 252 hektarů, je o něco menší než Máchovo jezero, se začalo napouštět v roce 2001 a v létě 2010 napouštění skončilo, maximální hloubka je 24,7 metru. Těžba hnědého uhlí zde skončila v roce 1997 a od té doby se tvář krajiny zcela proměnila. Oblast má od léta 2015 status vodní plochy a koupání je na vlastní nebezpečí. Vodní plocha nabízí možnost rekreace s dobrou kvalitou vody pro koupání, ale i jachting a cykloturistiku, ale ani ostatní druhy sportů nezůstávají stranou.
Cyklisté smí okolo jezera jezdit pouze po vyznačených stezkách, plavidla se smí po jezeře plavit bez spalovacího motoru. Milovníci táboření mohou zapálit ohně na místech k tomu vyhrazených. Zákaz koupání psů platí v místech, která jsou určená ke koupání lidí. Rovněž plavení koní zde není povoleno.
Jedinečnost rekultivované krajiny si můžete prohlédnout ze sedla kola při výletě po přilehlé cyklotrase. V okolí se již dnes nachází cyklotrasa 3009 přicházející z Krušných hor, jejíž různorodý povrch je vhodný pro výlety s celou rodinou. Z ní je možno se napojit na cyklotrasu 3091 směrem do Dubice, 3090 přes Trmice do Ústí nad Labem nebo na druhou stranu vedoucí cyklotrasu 3071 do Teplic. Cyklotrasa si klade za úkol seznámit návštěvníky s oblastí, která se z hnědouhelného dolu stává územím pro oddech a rekreaci.
V jezeře žije mnoho druhů ryb, převažujícími druhy jsou okoun, štika, candát, sumec a mezi další rozšířené druhy patří především plotice a perlín. Jezero je současně domovem řady druhů obojživelníků i měkkýšů. Některé z nich patří mezi ohrožené nebo mezi kriticky ohrožené druhy. Rybolov zde však prozatím není povolen.