Na kole kolem Ústí nad Labem
- On March 10th, 2015
- By Mira Anna Barsa
- Tags No Tags
Jedna z nejkrásnějších a bezesporu nejnavštěvovanějších středoevropských cyklistických tras je Labská stezka, která začíná u pramene Labe v Krkonoších a vine se přes Mělník, pak Litoměřice až do Ústí nad Labem. Přes Ústí nad Labem protéká nejen Labe, ale podél jeho pravého břehu se vine i Labská stezka, jež pokračuje do Děčína a přes hranice do německých měst, jako jsou Drážďany, Lipsko, Magdeburg a Hamburg. Končí v Cuxhavenu, u břehů Severního moře. Tato cyklostezka je oblíbená díky neskutečně krásné přírodě, nepříliš namáhavému terénu a v neposlední řadě i idylickému Labi.
Pojďme se ale podívat na část trasy u Ústí nad Labem, které je téměř pro všechny cyklisty na delších trasách vítanou zastávkou. Jednak proto, že je v Ústí a kolem Ústí velké množství atraktivních kulturních památek, ale také, a to je pro cyklisty ještě zajímavější, mnoho přírodních krás a mnoho možností občerstvení a ubytování.
Vyrazíme-li z Ústí nad Labem směrem k Děčínu, pojedeme dlouhou trasou po asfaltovém povrchu a zámkové dlažbě, a to od Mariánského mostu na pravém břehu řeky Labe. Nejenomže je samotný Mariánský most nesmírně atraktivní, ale neméně impozantní je i na protilehlém břehu Mariánská skála.
Mariánská skála je znělcový vrch s výškou 265 m.n.m. nacházející se jen kousek od centra Ústí nad Labem a minutku od penzionu Komtesa. Mýty o trpaslících, kteří prý obývají horu, jsou součástí ústecké historie.
Mariánská skála není jen bydlištěm trpaslíků, ale je to zvláštní místo, které s sebou v průběhu času nese kombinaci nejrůznějšího využití – poutní místo, lom pro těžbu kamene, atomový kryt, sklad, naleziště vzácných minerálů, zoo nebo odpočinková vyhlídka.
Kdysi tedy byla poutním místem s kaplí, dnes je zde vyhlídka na město a řeku Labe s originálním Mariánským mostem, který byl krátce po svém dokončení Mezinárodní asociací pro mosty a stavební inženýrství zařazen mezi 10 nejlepších staveb světa posledního desetiletí.
Budeme-li však pokračovat dále už po dvou kilometrech se můžeme občerstvit v Olšinkách a po dalším necelém kilometru se dostaneme do Svádova, vsi s pravěkým osídlením, která je dnes součást města Ústí nad Labem. Kostel sv. Jakuba Většího je vystavěn ve stylu saské renesance v l. 1580–1610, barokní faru se sloupem Tří králů nechala postavit Anna Františka Toskánská. Svádov je také proslavený jarní zeleninou, především ředkvičkami, které místní prodávají podél silnice.
Po dalších dvou kilometrech přijedeme do Valtířova – součásti obce Velké Březno. Kostel sv. Václava je vystavěn ve stylu goticko–renesančním (tzv. saské renesance, 1574), v sousedství je novogotická kaple (1869) – hrobka rodiny Chotků a v parčíku sloup Čtrnácti svatých pomocníků. V roce 2011 byl otevřen další úsek cyklostezky z Valtířova od železničního přejezdu až do Velkého Března.
Státní zámek Velké Březno byl postaven v letech 1843 až 1845 pro tehdejšího nejvyššího purkrabího Českého království, hraběte Karla Chotka z Chotkova a Vojnína. V České republice je to jeden z nejmenších, velmi mladých a jednoznačně nejpůvabnějších zámků s luxusními interiéry. Zámecká zahrada je přírodním anglickým parkem s velkým množstvím vzácných keřů a stromů a na samotném Ústecku je velmi ojedinělá. V zámku je obřadní svatební síň a v turistické sezóně se zde pořádá velké množství atraktivních akcí. Na zámku se natáčely filmy Andělská tvář a Milenci a vrazi. Kolem zámku vede také cyklostezka a tato zastávka mezi Ústím a Děčínem vám přinese nezapomenutelný zážitek. Zámek je otevřen od dubna do konce října a je zde i restaurace a prodej upomínkových předmětů.