Logo

Průčelská rokle

Průčelská rokle

Na pravém břehu Labe nedaleko Ústí nad Labem mezi obcí Brná a Němčí leží velmi ojedinělá Průčelská rokle. Údolí, které vzniklo erozivním působením Průčelského potoka se pyšní hned dvěma vodopády. Výří vodopád je nejvyšší vodopád Českého středohoří a jeden z nejvyšších vodopádů České republiky. Proč není tak znám je proto, že má velmi málo vody, ale také bezpochyby to, že jeho horní část je téměř nepřístupná a je možné část vidět z okolních skal. Celkově je vodopád 48 metrů vysoký. Autorem fotografií je Karel Punčochář.

20120216_prucelsky_vodopad_ledopad__7__denik-485

Průčelská rokle je skalnatá a tajemně porostlá, vytvořil se v ní přírodní kaskádový vodopád. Průčelský potok, který roklí protéká, pramení u obce Němčí v nadmořské výšce 620 m a ústí do Labe v Brné. Na třech kilometrech překonává výškový rozdíl 480 m a tvoří malebné kaskády.

Tajemná romantika Průčelské rokle zřejmě byla jedním z inspiračních zdrojů německého romanopisce Karla Maye tak, jako celé okolí Ústí nad Labem, především však hrad Střekov.

Mimo jiné se v rokli také vyskytují ve větším množství vzácné a zajímavé druhy rostlin. Roklí prochází naučná stezka „Pod Vysokým Ostrým“, která vede z Brné na hrad Střekov a skýtá pěkné výhledy na údolí Labe, hrad Střekov a okolní vrcholky Českého středohoří.

Lokalita je přístupná po zelené turistické značce z Brné nad Labem k Němčí, nebo po uvedené naučné stezce od Brné nad Labem přes Vysoký Ostrý a Novou Ves ke Střekovu. Do Brné se dostanete pohodlně autobusem z Mírového náměstí, což je od penzionu Komtesa 3 minuty.


2 thoughts on “Průčelská rokle

  1. Promiňte, foto nad článkem a vedle něj ssou chybná. Vodopád na fotce je Vaňovský a rokle není Průčekská

  2. Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Penzion Komtesa © 2014. Obsah tohto webu můžete kopírovat pokud dodržíte licenci.